• GİRİŞ YAP
Giriş Yap
  • Bildirimler

Gönüllü Kimdir?
Gönüllü Kimdir?

Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının başarısının artması ve daha yaygın bir şekilde işlemesini sağlamak için gönüllüler en önemli faktörlerden biridir. Gönüllülerin destekleri ile mevcut olan yardım potansiyeli kat kat artmakta ve Allah’ın rızasını yakalamak için çıkılan bu yolda daha hızlı ilerlemek mümkün olmaktadır. Sizlerde kendinizi yardım ve yardımlaşma konusunda daha büyük bir adım atmak için Aşhane Derneği’nde gönüllü olabilir ve bu hayır çalışmalarına dahil olabilirsiniz.

Gönüllü Kimlere Denir?

İnsan kendi çabaları ile çevresine yardımda bulunmaya çalıştıkça çevresinin güzelleştiğini görebilir, yardım etmenin maddi ve manevi lezzetini tadabilir. Kendi çevremizde yardıma ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için emek sarf ederek onların ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Bu konuda Hz. Peygamber Efendimiz Sallahu Aleyhi ve Sellem “En kıymetli amel, bir müminin sıkıntısını gidermek, borcunu ödemek veya karnını doyurmak suretiyle sevindirmektir. [Taberani]” buyurmuştur. Kim kardeşinin sorunlarını kendisine sıkıntı eder ve ona yardım etmek için çabalarsa Allâh-u Teâlâ katında hayırlı bir amel işlemiş olur.

Bireysel olarak kendi çabaları ile insanlara yardım elini uzatan kişiler bu yardımlarını daha da genişletmek ve bir organizasyon içerisinde din kardeşleri ile beraber insanlara yardım etme suretiyle daha geniş kitlelere ulaşabilirler. Birlikten kuvvetin doğması ile daha çok insana ulaşma ve daha çok yardım elini uzatabilme konusunda istekli olan kişilerin bir araya gelmesi ile bu hizmetler daha büyük alanlara yayılabilir.

İnsanlara yardım etmek ve onlara daha çok faydalı olmak için kendi çabalarının da ötesine geçme isteyen kişiler gönüllü olarak adlandırılır. Gönüllüler, kendi maddi ve manevi gücü ile Aşhane Derneğimizin gerçekleştirdiği yardım çalışmalarında görev alarak bu hayır ortamında kendilerine bir yer edinebilirler. Kendi yeteneklerine göre veya bizimle iletişime geçerek gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra derneğimizin faaliyet alanlarına göre yapabilecekleri görevleri ileterek gönüllüler arasına katılabilirsiniz. Bu sayede derneğimizin faaliyetlerinde bizzat görev alarak derneğimizin çalışmalarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda sizlerin de emekleri geçebilir.

Neden Aşhane Derneği Gönüllüsü Olmalısınız?

İnsanların maddi çıkarlarının ön planda tutulduğu günümüzde unutulan, muhtaç ve ezilen insanların yanında olarak hayırlı bir kul olma konusunda yarışmak çok önemlidir. Allâh-u Teâlâ Kur’ân-ı Kerîm’de “(Ey Mü’minler!) Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir.”(Âl-i İmrân, 3/92.) buyurmuştur. Bir diğer ayette ise “İyi ve güzel işlerde birbirinizle yarışın” (Âl-i İmrân, 3/114.) buyurmuştur. Aklı başında ve dininin emir ve nehiylerine önem veren bir Müslüman bu ayetleri göz ardı ederek yaşamamalıdır. Bu nedenle iyilik konusunda kendi imkanları doğrultusunda her zaman en iyisini gerçekleştirerek iyilikte yarışmalıdır.

Aşhane Derneği olarak bu konuda gönüllü kardeşlerimize bir yol açarak onların yardımda birlik olmasını ve iyilikte yarışmasına vesile oluyoruz. Başta Bursa olmak üzere ülke genelinde yardımlarımızı sürdürmekte ve dünyadaki bütün kardeşlerimizin iyiliklerini gözetmekteyiz. Bu yardımlaşma çalışmalarında sizlerde görev alarak iyiliğin daha çok kişiye ulaşmasına vesile olabilirsiniz. Tanımadığınız insanların sorunlarını çözmek, onların geçim sorunlarına ortak olmak, eş ve ailelerinin yardım taleplerine koşmak sizlerin hem hayırda yarışmanıza bir vesile hem de kendiniz geliştirmek için bir fırsattır.

Aşhane Derneği olarak özenle yürüttüğümüz yardım çalışmalarımızda sizlerde görev alarak çalışmalarımızda aktif faaliyet gösterebilirsiniz. İnsanların en çok yardıma muhtaç olduğu bu dönemde sizler bu ihtiyaçların karşılanması için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Geleceğimizin en önemli mirasçılarından olan gençlerimiz derneğimizin faaliyetleri ile medrese eğitimlerini sürdürmektedir. Medrese eğitimlerini sürdüren genç kardeşlerimizin ise gıda, kıyafet ve diğer ihtiyaçları içinde Aşhane Derneği olarak şuanda 1500 talebemize hizmet sunmaktayız. Kardeş Ailem hizmetlerimiz ile günlük olarak 200 kişilik sıcak yemek çıkarmaktayız. Aylık kumanya projemiz ile 1000 aileye kumanya ulaştırmaktayız. İhtiyaç sahiplerine günlük 100 kap çorba ve ekmek dağıtmaktayız. Yıl içerisinde hem kurban bayramında hem de diğer günlerde akika, adak, sadaka, nafile, şükür kurbanı kesmek isteyenler için kurban kesim ve ihtiyaç sahiplerine dağıtım görevlerini üstlenmekteyiz.

Yukarıdaki ve daha birçok konuda gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız bu projelerimizde sende yerini alarak insanlara hayır çalışmalarında yerini alabilirsiniz. Gönüllü olarak gerçekleştirilecek çalışmalarda yer alarak insanların ihtiyaçlarının karşılanmasını ve bunun devamlılığının sağlanmasına katkıda bulunabilirsin. Sende bu hayır kervanına katılmak için Aşhane Derneği gönüllerinin arasına katılabilirsin.