• GİRİŞ YAP
Giriş Yap
  • Bildirimler

Gönüllü Çalışma Alanları
Gönüllü Çalışma Alanları

Bir yardımsever, yardımseverliğin ötesine geçerek gönüllü olarak hayrın dağıtılmasında aktif rol oynayabilir. Gönüllü olarak bu yola baş koyduğunuzda önünüzde çok çeşitli yollar çıkabilir ve yardım etmenin tarifi mümkün olmayan hazzı ve Allâh-u Teâlâ katındaki kıymeti sizi gönüllü olmaktan çıkararak başka gönüllüleri bulma ve hayrın sınırlarımızın dışına taşmasında ön ayak olmayan itecektir. Bu hayırlı görevlerde ise çalışma alanı olarak çok çeşitli alanlar tercih edebilir ve hayrı hiç umulmadık yerlere ulaştırabilirsiniz.

Hangi Alanlarda Gönüllü Olarak Çalışabilirim?

Gönüllü olarak çalışmak isteyen yardımsever kardeşlerimizin birçok alanda çalışma göstererek yardıma ihtiyacı olan insanların daha iyi koşullarda yaşamasına katkıda bulunması mümkün. Abbas(r.a)'dan rivâyet edildiğine göre Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellam şöyle buyurmuştur: “Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi (olgun) mü'min değildir.” (Buhari) hadisi şerifindeki gibi çevresindeki ve dünyadaki aç, muhtaç, yetim insanların dertlerini kendine dert eden kardeşlerimiz gönüllü olarak gerçekleştireceği faaliyetler ile dünyanın daha da yaşanılabilir bir yer olmasında büyük bir katkıda bulunacaktır.

Gönüllü kardeşlerimiz öncelikle kendi çevrelerinde başlayarak bu hayırlı davada yollarına devam edebilirler. Bilindiği gibi yaşadığımız bölgede bizler yardım elini uzatan olur veya veren el ile alan eli buluşturan olursak çevremizdeki yardıma muhtaç olan insanların ihtiyaçlarının daha kolay bir şekilde karşılanmasını sağlayabiliriz. Maddi sorunlar yaşayan ve yaşamını zor bir şekilde idame ettiren ailelerin tespiti ve bu ailelere yapılabilecek yardımları organize etmek oldukça önemli bir görevdir. Aşhane Derneği bünyesinde gönüllü olarak çalışacak olan arkadaşlarımızın talepleri doğrultusunda derneğimiz yardıma muhtaç olan ailelere çeşitli yardımlar yaparak onların yaşam kalitesini artırmaya çalışmaktadır.

Gönüllü çalışma alanlarından biri de yardım etmek isteyen kişilerin yardımlarının doğru adreslere ulaşmasını sağlamaktır. Zekat veya sadaka verecek bir kişi veyahut akîka, adak, nafile ibadet olarak kurban kesecek bir kimsenin yapacağı bu ibadetlerinde yardımcısı olmak ve aynı zamanda bu yardımların doğru kişilere ulaşmasını sağlamak Aşhane Derneği’nde gönüllü olarak görev yapan kardeşlerimizin önemli görevlerinden ve çalışma alanlarından biridir. Bu alanda çalışmalarını sürdürerek hem hayırsever insanların kolay bir şekilde bağışlarını yapabilmelerine zemin hazırlar hem de yardım konusu olan değerlerin ihtiyaç sahiplerine hızlı ve İslami usullere uygun olarak ulaştırılmasını sağlar.

Rahmet Peygamberi Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem bir hadisi şerifinde “Her kim güzel bir davranışa vesile olursa, hem kendisi sevap kazanır, hem de onu yapanların sevaplarından nasibini alır. Her kim de kötü bir davranışa çığır açarsa, hem kendi günahını hem de kendisinden sonra onu yapanların günahlarını yüklenmiş olur.” (Müslim, Zekât, 69.) buyurmuştur. Bu mübarek hadisi şerifte bahsedilen “güzel bir davranışa vesile olmak” davranışı Müslümanlar için çok değerlidir. Allâh-u Teâlâ’ın rızasını kazanmak için çok önemli bir amel olan hayırda vesile olmak için yarışmamız gerekir. Gönüllü olan kardeşlerimiz de bu konuda hayır yolunda yarışarak hem ahiretlerini kazanmak yolunda ilerlerler hem de insanların hayır dualarını alırlar.

Siz Hangi Alanda Gönüllü Olmak İstersiniz?

Bireysel olarak maddi ve manevi gücünüzü gönüllü olarak kullanarak insanların dertleriyle dertlenmek ve onlara olabildiğince yardımcı olmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok alanda gönüllü faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz. İnsanların Aşhane Derneği ile birlikte yapacakları bu çalışmalar ile daha fazla kişiye iyilik ulaştırmak için farklı görevlerde bulunabileceğini için öncelikle kişi kendisini tanıyarak nasıl yardımcı olabileceğini belirlemelidir. Yetenekleri, imkanları ve hedeflerine göre hangi görevde yer almak istediği konusunda derneğimiz ile yapacağı istişare ile gönüllü faaliyetlerini daha etkili bir şekilde yürütebilir.

Gönüllü olarak çalışmalarımızda yer alacak olan yol arkadaşlarımızın hem kendilerini geliştirmeleri hem de kendi hedeflerine daha kolay ulaşmaları için hangi görevlerde yer almak istediklerini belirtmeleri ile onlara belirttiği görevleri üstlenmesi sağlanarak hayır yarışında en iyi şekilde yer almalarına vesile oluyoruz.

Sizlerde kendi düşüncelerinize, yeteneklerinize, bu yoldaki hedeflerinize uygun olarak hangi görevlerde yer almak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Aşhane Derneği faaliyetlerimizi internet sitemizden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca bizimle irtibata geçerek çalışmalarımız hakkında merak ettiklerinizi sorarak konu hakkında istediğiniz bilgilere de ulaşabilirsiniz. Böylelikle gönlünüz rahat bir şekilde dernek çalışmalarımıza dahil olabilir ve gönüllü olarak yardım çalışmalarına başlayabilirsiniz.