• GİRİŞ YAP
Giriş Yap
  • Bildirimler

Hafızlık
Hafızlık

HAFIZLIK

“İlk hafız Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( s.a.s.) dir.” Ayetler nazil olup peygamberimize ulaştığında sevgili peygamberimiz gelen müjdeli haberleri belirten ayetleri sahabeler ilele paylaşır aynı zamanda ezberleyerek hafızasına nakşetmiştir.

4

4

Bunun yanı sıra bu uygulamayı sahabelere de aşılayarak son kitap Kur’an-ı Kerim’i ezberletip hafızaya almaları, koruma işlemini başlatmış olup, halen bu işlem günümüzde aynı hassasiyet, gönüllülük ve fedakarlık içerisinde karşılaşılan sorunlara, sergilenen azim ve gayretlerin eşliğinde devam etmiş olup, gelecek zaman diliminde de aynı ilke ve prensipler içerisinde, yılmadan, yıkılmadan, yorulmadan, durmadan, bıkmadan, usanmadan devam edecek inşaallah.

Hafız; bin dört yüz sene önce İslam’ın doğuşu ile ilk vahiy indiğinde, insanlığa son davet olan ilahi kelamı koruma demektir.  “Çünkü son ilahi kelam hafızlara emanettir.”

İnsanoğlunu huzur ve refaha eriştirecek İslam dininin kutsal kılavuzu olup değişmeyecek olan son kelamın güvenliği ve korunması görevi ile onurlandırılan gönül erleridir hafızlar. Kur’an, Hafız İzan demektir. Hafız Rabbin sevip değer verdiği muştusudur. Hafız dünyadaki buram buram özlenen ve her yerde aranan cennet kokusudur. Hafız, hakka gidilen yolda Kur’an yolcusudur. Hafızın dili Kur’andır. Hafız, kalbinde sonsuz huzur olan canlı Kur’an demektir. Hafız topluma helali ve haramı bildiren, halka Hakkı sevdiren nefsi terbiye edip saadete terfi ettiren nurlu beyan demektir. Resulullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizin “Ümmetimin en şereflileri Kur’ân’ı  ezberleyenlerdir”hadisi şerifinin müjdesine mazhar olmak, başlı başına hafızlığın mükâfatıdır. Kur’an’ı kerimi ezberlemek, hafızlığın ilk ve en zor aşamasıdır. Fakat hafız olmak kadar hıfzı muhafaza etmek de bir o kadar önemlidir. Kur’an’ı kerimi unutanı, Kur’anı kerimle amel etmeyeni, dünyanın süsüne kanıp aldananı, Kur’anı kerimde unutur ve yevm-i mahşerde aleyhine şahitlik eder.

Kur’an-ı Kerim Rehberdir

Kur’anı kerimi okumak “En Sevgili”yle konuşmaktır; bir anlamda Cenâb-ı Hakk’ın huzuruna çıkmaktır. Onun içindir ki hayatın en zevkli demleridir Kur’an’ı kerimle geçen dakikalar… Namaz kıldığımız ve Kur’an-ı Kerim okuduğumuz vakitler, Hz.Allah’a en yakın olduğumuz zamanlardır.

4

4

Bunu en çok yaşayanlar da hiç şüphesiz ki hafızlardır. Hafızlar, Kur’an âşığı insanlardır. Onların gönülleri Kur’an’ı kerimle cilalanmıştır; nazarları Kur’an’ı kerimin nuruyla keskinleşmiştir. Hafızlar, zihinlerini ilahî kelamla süslerler. Her hayrın başı olan besmele, onların altın anahtarıdır. Kur’anı kerim sarayından içeri, ancak o altın anahtarla girilir. Hafızlık bir gönül işidir; Kur’anı kerimi sevgisini iliklerine kadar hissetmektir. Dünya ile olan ilişkilere belli bir mesafe koymaktır. Hiçbir dünyevî beklentisi olmadan dirsek çürütmektir. İnsanların kuştüyü yataklarında uyudukları bir zamanda, rahleyi önüne alıp gece yarılarına kadar Kur’an’ı kerimle sırdaş olmaktır. Tefekkür edip gözyaşlarıyla temizlenmektir.

HAFIZLAR

Güzeller güzeli, Peygamberimiz (s.a.v) in, özel iltifatlarına mazhar olan insanlardır. Peygamberimiz (s.a.v) buyurdular ki; “Kur’an Hafızları; Başka gölge bulunmayan günde, nebileri ve seçilmişleri ile birlikte, Allah’ın gölgesindedirler.”

4

4

Bir Talebenin Eğitimini Nasıl Üstlenebilirim?

Hayırseverlerimiz bir talebenin eğitimini üstlenerek İslamın canlanmasına vesile olabilirsiniz. Talebelerimizin aidatını üstlenmek isteyen hayırseverlerimiz, www.ulucinar.org.tr internet sitemizden, Bursa Soğanlı Fatih Hizmet Vakfı danışma ve Dernek temsilciliklerimize bizzat gelerek ya da (0224 334 10 00) çağrı merkezimizden bizlere ulaşarak talebelerimize destek olabilirsiniz.

4

4

Bir Talebenin Destek Bedeli Ve Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Medreselerimizde hafızlık ve şer-i ilim tahsil eden bir talebenin eğitim aidatı, 1 ay için 1000 TL olup, tahsil süresi Hazfızlık eğitim süresi 2 sene, Arapça İslami İlimler eğitim süresi 5 senedir.

4

Allah Te‘âlâ Yolunda Bulunanlara Yardım Etmenin Önemi

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) îrâd buyurmuş olduğu bir hutbede şöyle buyurmuştur: 

“Kendi ayıpları, kendisini başkasının ayıplarını araştırmaktan alıkoyana, meşru bir şekilde kazandığı servetten infak edene, fıkıh ve hikmet ehliyle arkadaşlık edene,  zillet ve günahtan sakınana cennet vardır. Nefsini zelil edene, ahlâkını güzelleştirene, gizli taraflarını ıslah edene, halktan kötülüğü uzaklaştırana cennet vardır, İlmi ile amel edene, servetinin fazlasını Allah yolunda harcayana, sözünün fazlasını kendi nefsinde tutan, sünnet-i seniyye ile iktifa edip, bid’atlara yönelmeyene cennet vardır.” 

İmam ı Gazali

Sizlerde, İlim tahsil eden talebelerimize destek olarak, bu hayra ortak olabilirsiniz.. Allah-ü Teala bu güne kadar yaptığınız ve bundan sonra yapacağınız tüm hayırlarınızıDergah-ı izzetinde kabul buyursun. Amin.

Videolar

Sosyal Medyada Paylaş