• GİRİŞ YAP
Giriş Yap
  • Bildirimler

Gönüllü Olarak Ne Yapabilirim?
Gönüllü Olarak Ne Yapabilirim?

Aşhane Derneği, yardım çalışmalarını siz değerli gönüllü kardeşlerimiz ile daha çok kişiye ulaştırabilmekte. Gönüllü olarak derneğimizde faaliyetlerimize destek verenler ile yardım çalışmalarımızı sürdürdüğümüz bu yolda bizlere birçok konuda destek olarak hem hayırda yarışabilir hem de derneğimizin çalışma alanını genişletebilirsiniz. Gönüllü olarak ne yapabilirim sorusunu soran kardeşlerimiz bu yazımızı inceleyerek kendilerinin de bu hayıt kervanına katılmalarını sağlayabilirler.

Gönüllü Olarak Bizlere Desteklerinizi Sunabilirsiniz

Bir Müslüman çevresindeki insanların dertleri ile dertlenmeli ve çözüm yolları aramalıdır. Her Müslüman bu yönde bir düşünce yapısına sahip olması ile güzel dinimiz İslam ülkemizde ve dünyada da daha da iyi yaşanabilir. Bu konuda atacağınız adımlardan biri ise yardım için Aşhane Derneği’nde gönüllü olarak çalışmaktır. Derneğimiz olanakları ile yardıma muhtaç olan kişilere ulaşmakta ve yardımlarını iletmektedir. Dernek faaliyetlerimizin daha geniş alanlara yayılması ve daha çok muhtaç kişiye ulaşmak içinse gönüllü olarak çalışan kardeşlerimizin katkısı bizim için çok değerlidir.

Gönüllü olarak faaliyetlerimizin bir parçası olmak isteyenler ise gönüllü olarak ne yapabilirim, derneğe ve insanlara nasıl bir faydam olabilir konusunu merak edebilir. Sizler gönüllü olduğunuzda artık sizin bulunduğunuz çevre de bizler için bir yardım alanı olmaktadır. Bunu ise siz gönüllü kardeşlerimiz sağlamakta. Gönüllülerimizin görevlerinden biri olarak çevresinde yardıma muhtaç olan kişileri tespit ederek bizlere bildirmesidir. Böylelikle Aşhane Derneği ulaşamadığı her yere ulaşarak yardımlarını genişletmektedir.

İhtiyaç sahibi tespit etme işlemlerinde Aşhane Derneği olarak da bizlere sizlerle bilgi paylaşarak yardıma ihtiyacı olan kişileri sizlere bildirerek gerekli yardım işlemlerinde desteklerinizi sunabilirsiniz. Ayrıca bölgenizde yardım kampanyası da başlatabilirsiniz. Böylelikle çevrenizde bulunan yardım severlerin yardımlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında önemli bir görev üstlenmiş olursunuz.

Bilindiği gibi artık çok geniş bir kitle sosyal medya hesaplarını kullanmaktadır. Biz dernek çalışanları ve gönüllü kardeşlerimiz ise sosyal medyada yardımlarımızı ve dini değerlerimizi gözeterek paylaşımlarımızı sürdürmeliyiz. Sosyal medyada Aşhane Derneği yardımları hakkında bilgiler vererek insanların bu yardımlardan haberdar olmalarını ve destekleri ile yardımların daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz. Gönüllü olarak çalışmalarını sürdüren kardeşlerimiz sosyal medyada da aktif olarak dernek faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirme yapabilirler.

Aşhane Derneği günlük olarak 1500 talebesine sıcak yemek çıkarmaktadır. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere günlük 200 sıcak yemek ve 100 kap çorba ve ekmek dağıtım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Yardıma muhtaç olan ailelerin mutfaklarına destekte bulunmak için aylık 1000 aileye kumpanya dağıtım işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Dernek olarak sürdürdüğümüz gıda dağıtım işlerinde siz gönüllü kardeşlerimizde görev alarak insanların yaşadığı bu mutluluğa canı gönülden ortak olabilirsiniz. Muhtaç olanların ihtiyaçlarını gidermek, onlara sıcak yemek sunmak ve hayır dualarını alarak yardımlaşabilirsiniz. Gönüllü olarak gerçekleştirebileceğiniz görevlerden biri de yemek ve erzak dağıtım çalışmalarına destek vermenizdir.

Gönüllü olarak daha çok görev almak isterseniz bulunduğunuz bölgede Aşhane Derneği sorumlusu olabilirsiniz. Bu görev ile çevrenizdeki yardımlaşma ağını yönetebilir ve daha çok kişinin bu yardımlaşma ağına katılmasını sağlayarak hayrı paylaşabilirsiniz.

Çevrenizde bulunan ve yardım etmek isteyen hayırseverlerin yardımlarının doğru adreslere ulaşmasını sağlamanızda gönüllü olarak görev yapanların alabileceği görevler arasındadır. Zekat, sadaka, fitre, adak gibi hayırseverlerin vereceği yardımları derneğimize ulaştırarak hayırseverler adına yardıma muhtaç olan kişilere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu görev ile veren el ile alan eli buluşturabilir bu yardım ağında görevinizi yürütebilirsiniz.

İnsanların temel gıda bakımından ekmek ve unlu mamullere  kolay bir şekilde ulaşması hayatlarını daha kolay idame ettirmelerine olanak sağlayacaktır. Bu açıdan çevrenizde bulunan fırınları harekete geçirerek günlük olarak üretimlerinden kendilerinin belirleyeceği miktardaki gıdaların muhtaç kişilere ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Aşhane Derneği bilindiği gibi yardımlar ile ayakta durarak yardım severlerin bizlere ulaştırdıkları maddi manevi destek ile çevresine yardımları ulaştırmaktadır. İnsanlardan diren maddi destek istemek yerine bazı ürünlerin üretimi yapılarak kermesler düzenlenebilir ve bu kermeslerdeki elde edilen gelir derneğe bağışlanabilir. Aşhane Derneği kumbaralarını çevrenizdeki ticarethanelere yerleştirebilir ve böylelikle yardımları bir yerde toplamaya katkıda bulunabilirsiniz.

Gönüllü olarak ne yapabilirim sorusunu soran gönüllü olmak isteyen kardeşlerimiz bu uzun listedeki görevler ile derneğimizin bir parçası olabilir ve en önemlisi bizim için bir amel tarlası olan bu dünyada hayrı yaygınlaştırarak Allâh-u Teâlâ katında hayırlar işleyebilir.